Szkolenie praktyczne w Wieluniu

20 lipca 2021 roku odbyło się drugie szkolenie praktyczne w ramach VI edycji akcji „Profesjonalni Kierowcy”. Tym razem kursantów gościł wieloletni Partner akcji – Wielton S.A. Uczestnicy poznali zasady prawidłowego manewrowania, wymiany kół oraz mieli okazję szkolić jazdę na torze.

Pierwsze szkolenie praktyczne odbyło się w siedzibie Phillips Poland. Drugie szkolenie miało miejsce w Wieluniu, dzięki uprzejmości wieloletniego Partnera akcji – Wielton S.A. Firma ta należy do grona trzech największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie oraz znajduje się wśród dziesięciu największych producentów w branży.

– Bezpieczeństwo ma dla nas priorytetowe znaczenie, dlatego należy do kluczowych wartości w Wieltonie. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że kolejny rok z rzędu bierzemy udział w akcji „Profesjonalni kierowcy”, promując bezpieczeństwo w transporcie drogowym. Dzięki tego typu szkoleniom młodzi kierowcy zawodowi mogą zdobyć niezbędne i nieocenione doświadczenie praktyczne. Istotna jest także dla nas możliwość wzmacniania świadomości społecznej na temat odpowiedzialności spoczywającej na kierowcach zawodowych. Szczególnie w czasie pandemii wszyscy dostrzegliśmy, jak ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki pełni branża transportowa oraz jak istotny jest nieprzerwany łańcuch dostaw i kierowcy, którzy na czas dostarczają dla nas produkty. Wierzymy, że programy, takie jak „Profesjonalni kierowcy” zachęcą kolejne osoby do związania swojej kariery z tym zawodem. – komentuje Małgorzata Barańska, Dyrektor Marketingu i PR-u Wielton S.A.  

Na szkoleniu nie zabrakło także doświadczonych instruktorów ze Szkoły Doskonalenia Jazdy Volvo Trucks Polska: Roberta Kantorka, Bogusława Lieske, Juliana Szerszenia, Marka Jastrzębskiego i Wojciecha Sidoruka. Szkoleniowcy czuwają także nad przebiegiem wykładów teoretycznych, które cały czas trwają.

Podczas kursu, uczestnicy mieli okazję szkolić jazdę po drogach publicznych ciągnikiem siodłowym Volvo FH500 wraz z naczepą Wielton o DMC 40 000kg, zachowanie na drodze, a także jazdę ekonomiczną i bezpieczną. Nie zabrakło również efektywnego manewrowania i prawidłowego dojazdu do rampy.

To już kolejne szkolenie praktyczne, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, jest to także szczególne wydarzenie, bo od dziś nasi kursanci będą się szkolić na całkowicie nowej i nowoczesnej naczepie Wielton. Powoli zbliżamy się do wielkiego finału akcji, już teraz zapraszamy wszystkich kursantów do zapisów na ostatnie szkolenie praktyczne w tegorocznej edycji akcji. Odbędzie się ono 9 września na Autodromie Jastrząb. Jesteśmy niezwykle dumni, że możemy kontynuować tak ważną akcję społeczną. Pozytywne słowa na temat szkoleń, które słyszymy z ust kursantów są dla nas niezwykle ważne i budujące – powiedział Piotr Werner z Volvo Trucks Polska.

Zadaniem akcji jest podniesienie bezpieczeństwa na drogach oraz zwiększenie świadomości społecznej na temat wysokiej rangi usług transportowych. Dzięki programowi, kursanci zwiększają także swoje umiejętności oraz szansę na znalezienie pracy w zawodzie.

Szkolenie praktyczne w Chechle Pierwszym

20 maja 2021 roku w siedzibie Phillips Poland, Partnera Akcji Profesjonalni Kierowcy, odbyło się pierwsze szkolenie praktyczne w ramach programu. Kursanci mieli okazję uczestniczyć w wykładach teoretycznych oraz doszkalać swoje umiejętności jazdy w praktyce pod okiem instruktorów.

„Profesjonalni Kierowcy” to największa akcja społeczna w branży TSL, skierowana do osób posiadających prawo jazdy kategorii C+E, które obecnie nie pracują w zawodzie. Program powstał z inicjatywy Volvo Trucks Polska. VI edycję akcji, oprócz głównego pomysłodawcy, wspierają także Partnerzy: MJM Brokers, Volvo Financial Services (VFS), MAK Brokers, Phillips Poland, Wielton, Continental, PKO Leasing, Ergo Hestia i Shell Polska.

Pierwsze szkolenie praktyczne odbyło się w siedzibie Phillips Poland, w Chechle Pierwszym. Firma ta jest częścią amerykańskiej grupy Phillips Industries i znajduje się światowej czołówce dostawców złączy i przewodów elektrycznych oraz przewodów powietrznych dla wiodących producentów aut ciężarowych i naczep.

– Cieszymy się, że jako Partner akcji „Profesjonalni Kierowcy” możemy brać aktywny udział w popularyzacji zawodu kierowcy oraz zwiększaniu bezpieczeństwa na polskich i europejskich drogach. Jako producent innowacyjnych złączy elektrycznych i pneumatycznych do transportu ciężkiego, dbamy o niezawodną komunikację zestawu ciągnik – naczepa oraz o bezpieczną, łatwą eksploatację naszych produktów przez kierowców – powiedział Grzegorz Handzlik, przedstawiciel Partnera akcji, amerykańskiej firmy Phillips Poland.

Nad przebiegiem szkolenia czuwali instruktorzy ze Szkoły Doskonalenia Jazdy Volvo Trucks Polska: Robert Kantorek, Bogusław Lieske, Piotr Roguski, Marek Jastrzębski i Wojciech Sidoruk. Szkolenie praktyczne obejmowało jazdę po drogach publicznych ciągnikiem siodłowym Volvo FH500 wraz z naczepą Wielton o DMC 40 000kg, zachowanie na drodze, jazdę ekonomiczną i bezpieczną. Dodatkowo, odbyły się także manewry na placu zakładowym, obejmujące prawidłowe manewrowanie na placu firmy, poznanie w praktyce zasad poruszania, efektywnego manewrowania i prawidłowego dojazdu do rampy. W tym panelu przedstawiciel Phillips Poland opowiedział o złączach elektrycznych i pneumatycznych oraz ich obsłudze. Ostatnim zakresem tematycznym szkolenia praktycznego były sytuacje awaryjne w pojeździe, w tym praktyczne postępowanie podczas nieprzewidzianych sytuacji, obejmujące wymianę koła i zakładanie łańcuchów. Dodatkowo, przedstawiciel Continental Opony Polska przybliżył tematykę codziennej obsługi opon.

Finał VI edycji akcji Profesjonalni Kierowcy

9 września 2021 roku Autodrom Jastrząb wypełnił się uczestnikami akcji Profesjonalni Kierowcy, którzy otrzymali certyfikaty potwierdzające ich sumienne przygotowanie do zawodu. Do tegorocznej edycji programu napłynęło ponad 200 zgłoszeń. Do tej pory w ramach akcji udało się przeszkolić już ponad 1000 kierowców, a 75% z nich znalazło pracę w branży transportowej.

Akcja Profesjonalni Kierowcy powstała w 2016 roku z inicjatywy Volvo Trucks. Każda kolejna edycja gromadzi coraz więcej osób, które posiadają prawo jazdy kategorii C+E, ale z różnych przyczyn nie pracują jako kierowcy zawodowi. To największa akcja społeczna w Polsce dotycząca branży TSL. VI edycję programu, oprócz pomysłodawcy Volvo Trucks, wspierają także Partnerzy: MJM Brokers, Volvo Financial Services, MAK Ubezpieczenia, Phillips Poland, PKO Leasing, Wielton, Continental, Shell Polska oraz Ergo Hestia.

Nad przebiegiem finałowego szkolenia praktycznego w ramach akcji czuwali doświadczeni instruktorzy ze Szkoły Doskonalenia Jazdy Volvo Trucks Polska – Robert Kantorek, Bogusław Lieske, Wojciech Sidoruk, Marek Jastrzębski, Piotr Roguski, Julian Szerszeń oraz gościnnie Dariusz Januszewski i Mateusz Sobczak.

Tego dnia kursanci mieli okazję przećwiczyć utrzymanie pojazdu w poślizgu na zakręcie oraz na płycie poślizgowej, a także jazdę po drodze publicznej. Do dyspozycji uczestników zostały oddanr także elektryczne pojazdy ciężarowe – Volvo FE ELECTRIC. W poprzednich szkoleniach praktycznych, które odbyły się dzięki uprzejmości Partnerów – Phillips Poland oraz Wielton, kursanci zajmowali się m.in. sytuacjami awaryjnymi, w tym wymianą koła oraz zakładaniem łańcuchów, a także prawidłowym dojazdem do rampy i manewrowaniem.

Na Autodromie Jastrząb pojawili się także przedstawiciele Partnerów akcji, którzy podzielili się doświadczeniami oraz wrażeniami z tegorocznej edycji na konferencji prasowej, którą poprowadził Adam Kornacki.

W tym roku w ręce kursantów oddaliśmy to, co mamy najlepsze w Volvo Trucks: nową szkołę jazdy Volvo FH, samochody gazowe, ale też FE i FL Electric. To cześć naszej strategii na przyszłe lata, w której dążymy to transformacji transportu w kierunku zrównoważonych rozwiązań. Mamy już w ofercie samochody elektryczne i gazowe. Właśnie na tych modelach szkolimy kierowców, aby za kilka, kilkanaście lat nie byli zaskoczeni takimi rozwiązaniami. Dodatkowo, podczas szkoleń teoretycznych, bardzo dokładnie omówiliśmy te rozwiązania – komentuje Małgorzata Kulis, Dyrektor Zarządzająca Volvo Trucks Polska.

– Branża transportowa jest dla nas jako firmy istotną kwestią, nie tylko ze względu na naszą perspektywę biznesową, ale głównie ze względu na bezpieczeństwo, które jest częścią misji Phillips Europe. Biorąc udział w Akcji „Profesjonalni kierowcy”, podczas szkoleń przekazujemy kierowcom wiedzę i narzędzia wspierające bezpieczeństwo ruchu drogowego, a jednocześnie razem z innymi partnerami przyczyniamy się do rozwiązania jednego z problemów transportowych – niedoboru zawodowych kierowców – mówi Grzegorz Handzlik, European Sales Director and Development Director Phillips Poland.

– Ten rok jest dla nas wyjątkowy, ponieważ obchodzimy 150 lecie istnienia Continental oraz 25 lecie działalności w oddziału w Polsce. Jako partner akcji Profesjonalni Kierowcy szczególny nacisk kładziemy na bezpieczeństwo, które od początku wpisane jest w DNA naszej marki. Podczas szkoleń zwracaliśmy też uwagę na aspekty ekonomiczne i środowiskowe, przybliżając nasze produkty, pozwalające na obniżenie emisji CO2 przy zachowaniu bardzo dobrych przebiegów. To nasza odpowiedź na współczesne wyzwania klimatyczne i regulacje unijne dotyczące norm emisji dwutlenku węgla – mówi Dariusz Wójcik, dyrektor generalny Continental Opony Polska.

Podczas szkoleń przekazywaliśmy uczestnikom wiedzę o znaczeniu właściwie dobranych środków smarnych na eksploatację pojazdów – ich wpływie na trwałość podzespołów czy oddziaływanie na środowisko naturalne. W tym kontekście mówiliśmy też o opracowanych z myślą o przyszłości, ale już dostępnych na rynku olejach silnikowych Shell Rimula R6 i Shell Rimula R7. To innowacyjne produkty odpowiadające wymogom zrównoważonego rozwoju, który ma coraz większe znaczenie również w branży transportowej. Oleje Shell Rimula R6 i R7 są neutralne emisyjnie na każdym etapie swojego cyklu życia. Zapewniają możliwie najwyższe osiągi przy jednoczesnej ochronie jednostki napędowej, oszczędności paliwa i zmniejszonej emisji CO2. Już wkrótce produkty tego typu będą powszechnie stosowane w nowoczesnych pojazdach ciężarowych, więc kierowcy powinni wiedzieć o ich istnieniu i znać ich właściwości – podsumowuje Adam Mieszała, Key Account Manager Sales Direct Shell Polska.